Hvem er Engineer the future?

Om os - og om jer

Engineer the future er Danmarks teknologiske alliance, som bringer danske ingeniører og teknologieksperter i front og sørger for, at der bliver mange flere med viden og specialer inden for teknologisk udvikling i fremtiden.

Hold dig løbende opdateret om vores partnere her

Bestyrelsen

Se i boksen herunder, hvem der sidder i bestyrelsen.

Kom med i alliancen

Men vi skal være flere endnu, så alliancen kan vokse sig større, stærkere og mere indflydelsesrig og toneangivende på vej ind i fremtiden.

Vi ønsker at have partnere med fra alle tænkelige grene af teknologi- og ingeniørverdenen.

Vores mål er at samle så mange i alliancen som overhovedet muligt og sammen skabe en teknologisk fremtidsalliance af uddannelsessteder, organisationer og virksomheder, så vi kan nå så langt ud som muligt med viden, information, opmærksomhed, indflydelse, udvikling, nye netværk og initiativer og sammen bevæge os i retning af en teknologisk stærkere fremtid.

Vær med nu. Kontakt Marie Langskov og hør mere om fordele, muligheder og måder. Eller:

 Læs mere om at Blive partner

Sæt ansigt på bestyrelsen

Formand: Thomas Damkjær Petersen
Formand, IDA (Ingeniørforeningen)
Henrik Garver
Direktør, FRI (Foreningen af Rådgivende Ingeniører)
Charlotte Rønhof
Underdirektør, DI (Dansk Industri)
Martin Vigild
Dekan for bacheloruddannelserne og studiemiljø, DTU (Danmarks Tekniske Universitet), og i Engineer the future repræsentant for ingeniøruddannelserne på VIA, SDU, AU, AAU UC Sjælland og DTU.
Per Hessellund Lauritsen
Forskningschef, Siemens Wind Power A/S
Anne Bisbjerg Lee
VP for People & Organization, Novozymes
Pernille France
Senior Director, LEGO Education Billund
Charlotte Mark
Administrerende direktør, Microsoft Development Center Copenhagen

Kontakt Engineer the future

 Ghita er projektdirektør og har det daglige ansvar for den strategiske ledelse af Engineer the future
Ghita Wolf Andreasen
Projektdirektør
ghita@engineerthefuture.dk
2460 7501
 Marie er brand- og partneransvarlig. Hun har ansvaret for dialog og kontakt til partnere i Engineer the future, er med til at rekruttere nye partnere samt ansvarlig for udvikling af alt branding materiale til partnere, kampagner, webshop, events, etc.
Marie Langskov
Brand- og partneransvarlig
marie@engineerthefuture.dk
5130 7566
Camilla er ansvarlig for udvikling og projektledelse af Engineer the futures uddannelses- og undervisningsaktiviteter med hovedfokus på grundskoleområdet.
Camilla Zacho
Uddannelseskonsulent
camilla@engineerthefuture.dk
2938 2609
Karen er ansvarlig for udvikling og projektledelse af Engineer the futures uddannelses- og undervisningsaktiviteter med hovedfokus på gymnasieområdet.
Karen Gemal
Uddannelseskonsulent
karen@engineerthefuture.dk
3119 0677
Har det daglige ansvar for kommunikation og presse.
Sara Rosendal
Presse- og kommunikationskonsulent
sara@engineerthefuture.dk
2337 3494
Sigrid er ansvarlig for engineerthefuture.dk og sociale medier inkl. ambassadører på Facebook og Instaingeniøren.
Sigrid Møller Raahauge
Webredaktør og social medie manager
sigrid@engineerthefuture.dk
2027 3031
Kenan står for UngeEvent.
Kenan Demir
Projektmedarbejder
kenan@engineerthefuture.dk
6131 4253
Martin står for opgaver ifm. Book en ekspert.
Martin Kirk Johansen
Studentermedhjælper
martin@engineerthefuture.dk
Nina står for webshop og kontakt til partnere.
Nina Devantier
Studentermedhjælper
nina@engineerthefuture.dk